شرکت آب پاک

دیفیوزر هوادهی

دیفیوزر هوادهی یک تجهیزات صنعتی است که برای افزایش غلظت اکسیژن در آب و فاضلاب و برای تأمین نیاز اکسیژن مورد نیاز برای میکروب‌های مفیدی که در فرایند تصفیه آب و فاضلاب به کار می‌روند، استفاده می‌شود.

دیفیوزر هوادهی به وسیله‌ی یک پمپ هوا، هوای فشرده را از محیط بیرون جذب می‌کند و آن را به صورت هوای فشرده و به صورت همگن در آب یا فاضلاب پخش می‌کند.

هدف اصلی دیفیوزر هوادهی، افزایش سطح تماس بین هوا و آب است تا غلظت اکسیژن در آب و فاضلاب افزایش یابد و میکروب‌های مفیدی که در فرایند تصفیه آب و فاضلاب به کار می‌روند، بتوانند به خوبی فعالیت کنند.

دیفیوزرهای هوادهی در صنایع مختلفی از جمله تصفیه فاضلاب، آبزی پروری، تصفیه آب فرآیندهای صنعتی و آکواریوم ها استفاده می شود.

دیفیوزرهای هوادهی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب برای ایجاد هوا در مخازن و استخرهای تصفیه استفاده می‌شوند.

در فرایند تصفیه فاضلاب، مخازن تصفیه از آب و هوا برای تحریک باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های مفید برای تصفیه آب استفاده می‌شود.

دیفیوزر هوادهی، هوا را با فشار و حجم مورد نیاز تحت آب منتشر می‌کنند تا بتوان بهترین شرایط را برای تصفیه آب فراهم کرد.

سیستم دیفیوزر هوادهی عمیق با توجه به نوع فاضلاب، محل استفاده و میزان اکسیژن مورد نیاز در انواع مختلف طراحی و تولید می شود.

تقسیم بندی انواع دیفیوزر هوادهی بر اساس اندازه حباب 

به طور کلی با توجه به اندازه حباب های تولید شده توسط دیفیوزر و ساختار در نظر گرفته شده برای ساخت هوادهی عمیق می توان این تجهیزات را به دو گروه کلی زیر تقسیم کرد:

دیفیوزر حباب درشت

دیفیوزر حباب درشت ( Large bubble diffuser ) همانطور که از نامش پیداست قادر است حباب هایی به بزرگی 3 میلی متر تولید کند.

این گروه از سیستم های هوادهی عمیق بیشتر برای تصفیه خانه هایی که نیاز به ایجاد تلاطم در سیال دارند استفاده می شود.

همچنین می توان از این سیستم برای جلوگیری از رسوب مواد مختلف در کف تصفیه خانه استفاده کرد.

مقدار انرژی مورد نیاز برای حباب های بزرگ بیشتر از حباب های کوچک است.

دیفیوزر حباب ریز

دیفیوزر هوادهی حباب ریز Fine Bubble Diffuser یکی از متداول ترین انواع سیستم های هوادهی عمیق فاضلاب است.

در این نوع دیفیوزر، حباب‌هایی با قطر بیشتر از 2 میلیمتر تولید می‌شود. این حباب‌ها برای فرآیندهایی مانند مخلوط کردن مواد شیمیایی با آب، جلوگیری از رسوب گذاری مواد جامد در آب و همچنین بهبود فرایند هوموژنیزاسیون (ترکیب دو یا چند ماده در یکپارچگی کامل) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از ویژگی های مثبت دیفیوزر حباب ریز نسبت به نوع حباب درشت می توان به مصرف انرژی کمتر و هوادهی بهتر اشاره کرد.

تقسیم بندی انواع دیفیوزر هوادهی بر اساس شکل

در یک دسته بندی دیگر، انواع دیفیوزر هوادهی را می توان با توجه به شکل آنها و عملکردهای متفاوت هر شکل به دو مدل دیسکی و لوله ای تقسیم بندی کرد.

دیفیوزر دیسکی یا بشقابی Disc Diffuser

دیفیوزر دیسکی یا بشقابی (Disc Diffuser) یکی از انواع دیفیوزرهای هوادهی است که در صنعت تصفیه فاضلاب و آب استفاده می‌شود.

این دیفیوزرها معمولاً از پلیمرهای مقاوم در برابر شکستن تهیه می‌شوند و از تعداد زیادی دیسک کوچک تشکیل شده‌اند که در قسمت پایین دیفیوزر به هم متصل شده‌اند.

دیفیوزر لوله ای Tube diffusers

دیفیوزر لوله‌ای (Tube diffusers) یکی از انواع دیفیوزرهای هوادهی است که به طور گسترده در صنایع تصفیه فاضلاب، تصفیه آب، ایجاد اکسیژن برای آبزی‌پروری، و پروسه‌های صنعتی دیگر استفاده می‌شود.

این دیفیوزرها در اصل شامل یک لوله فلزی با طول و قطر مشخص و سوراخ‌های کوچک در سطح خارجی آن می‌باشد که از طریق آن هوا به داخل آب فشرده شده و در قالب حباب‌های کوچک در آب توزیع می‌شود.

این حباب‌ها سطحی بیشتری را به آب می‌دهند که باعث افزایش تماس آب با هوا و بهبود انتقال اکسیژن از هوا به آب می‌شود.