شرکت آب پاک

دریچه منهول

دریچه منهول یا دهانه آدم رو (درب منهول) عبارت است از دریچه ای گرد یا مربع که بر روی انواع منهول های فاضلابی، مخابراتی و برق جهت جلوگیری از سقوط افراد و اجرام به داخل گودال های تاسیسات استفاده می‌گردد.

یکی دیگر از کاربردهای دریچه منهول دسترسی جهت بازدید از داخل انواع آدم روها می باشد که مدل های قفل دار، ساده و آبرو را شامل می‌گردد.

منهول به معنی آدم رو برای دسترسی به انشعابات فاضلابی و مخابراتی استفاده می گردد.

بخش ورودی منهول را که شامل قاب و درپوش است و بر روی سطح زمین قرار می‌گیرد، دریچه منهول می‌گویند.

دریچه منهول جهت استفاده بر روی منهول‌هایی که سیستم های فاضلاب، آبرسانی و کابل کشی و… را در بر می گیرند مورد استفاده قرار می گیرد.

دريچه منهول بر طبق شرکت کارفرما (آب و فاضلاب، مخابرات، گاز و برق) و بر اساس محل نصب (پياده رو، خيابان، اتوبان بين شهري و درون شهري و فرودگاهي) و نيز لوگوی شرکت هاي مجری و پيمانکار در اندازه‌ها و کلاس هاي متفاوتي ساخته مي شود.

کاربرد هر کدام از آنها در هر قسمت از شهر متفاوت می‌باشد.

اين پوشش در مکان هايی مانند اتاق بازرسی براي فاضلاب، شهرداری، کابل کشی برق زيرزميني، کابل کشي مخابرات و تاسيسات آب، گاز و نفت به کار مي روند.

همچنين مي تواند ظاهر باغ ها و خيابان ها را زيبا سازد.

دریچه‌ها معمولاً دارای حفره‌هایی می‌باشند که معمولاً از وارد کردن قلاب‌های دسته دار به درون آن ها برای بلند کردن دریچه استفاده می‌شود.

این حفره‌ها می توانند به منظور آب بندی یا مجرای عبور نور به درون منهول نیز به کار روند.

از کاربرد‌های دیگر دریچه منهول، جمع آوری آب‌های سطح زمین و انتقال این آب ها به سیستم‌های فاضلابی شهری می‌باشد.

این نوع دریچه‌ها را بیشتر شهرداری ها مورد استفاده قرار می‌دهند و یا زمانی در محیط‌های غیر صنعتی و خیابان استفاده می‌شود که از سیستم‌های چاه فاضلاب و یا سیستم سپتیک تانک موجود باشد.

جنس دریچه منهول

برای دسترسی به تاسیسات زیر زمینی در سطح زمین از دریچه‌هایی که از جنس بتن، چدن، چدن بتن، پلی اتیلن و کامپوزیت و کامپوزیت بتن می‌باشد استفاده می‌گردد.

در مکان های با ترافیک ماشین‌های سنگین از درب‌هایی استفاده می‌شود که معمولاً وزن آنها بیش از 113 کیلوگرم (249 پوند وزن) است.

این وزن بالا باعث می‌شود در هنگام عبور و مرور از روی آنها، در جای خود محکم بمانند و باز کردن آنها برای افراد غیرمجاز و بدون ابزار مناسب برای خرابکاری در تاسیسات زیربنایی مشکل ایجاد می‌کند.

از سایر کاربردهای دریچه منهول می توان به انتقال آب باران سطوح و معابر به سیستم فاضلاب نیز اشاره نمود.