شرکت آب پاک

اسمز معکوس Reverse Osmosis

تصفیه آب یکی از فرایند‌های پیچیده و ضروری در تاریخ بشر است؛ بدون دانش تصفیه آب قطعاً نمی‌توانستیم آب مورد نیاز، جهانی با بیش از 7 میلیارد انسان را تامین کنیم.

در فرایند تصفیه آب از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌شود که املاح مضر و عوامل بیماری‌زا همانند باکتری، قارچ، ویروس و سایر میکروارگانیزم‌ها را به خوبی از آب حذف می‌شود تا آبی گوارا و سالم بنوشیم.

به انتقال آب شور به آبی که درجه شوری بیشتری دارد اسمز می‌گویند.

اسمز معکوس نقش بسیار مهمی در تصفیه آب دارد.

اسمزمعکوس یا به انگلیسی Reverse Osmosis یک فرایند مهم در تصفیه آب است که به کمک آن می‌توان از محلولی که حلال و ناخالصی با هم ترکیب شده به کمک یک غشا نیمه تروا حلال خالص تهیه کرد.

بهتر است بدانید که فیلتر‌های اسمز معکوس یا همان Reverse Osmosis به اختصار با RO شناخته می‌شود اصلی‌ترین فیلتر دستگاه‌های تصفیه آب است که توانایی حذف ویروس، باکتری، جیوه، مواد رادیو اکتیو و انواع میکروارگانیزم‌ها را دارد.

در واقع با استفاده از تکنولوژی اسمز معکوس می‌توان آب شور را به شیرین تبدیل کرد.

اسمز معکوس Reverse Osmosis یا اسمز وارونه (یا گذرندگی وارونه) فرایند تصفیه آبی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک غشای نیمه‌تراوا برای تولید آب خالص و حذف یون‌ها، مولکول‌ها و ذرات بزرگتر حل‌شده در آب استفاده می‌شود.

اسمز طبیعی اینگونه است که آب شور به آبی که شورتر است منتقل می‌شود، در روش اسمز معکوس این فرایند برعکس انجام می‌شود.

در واقع آب با فشار از محیط شورتر از داخل فیلتر اسمز معکوس عبور داده می‌شود و در این بین ناخالصی‌ها از آب گرفته می‌شود.

در دستگاه‌های تصفیه آب، آب ابتدا از پیش تصفیه‌ها عبور داده می‌شود تا شن، ماسه، گل و لای از آب گرفته شود تا آب زلال‌تر شود.

در ادامه آب با فشار وارد فیلتر اسمز معکوس می‌شود و فیلتر اسمز معکوس یا ممبران از چند لایه غشاء نیمه تروا تشکیل شده که منافذ بسیار‌ ریزی دارد و هر ذراتی که بزرگتر از 1 دهم میکرون باشد را از آب می‌گیرد و به فاضلاب می‌ریزد.

در واقع فیلتر ممبران همانند یک صافی ریز عمل می‌کند که ناخالصی‌ها ریز را فیلتر می‌کند.

اسمز معکوس فیلتری است که دارای منافذ بسیار‌ ریزی است که می‌تواند ویروس و باکتری را به دام بیاندازد.

در واقع آب با فشار از فیلتر اسمز معکوس عبور داده می‌شود و تا 98 درصد مواد معدنی که در آب آشامیدنی حل شده همراه با کلوئید‌های موجود در آب را حذف می‌کند.

.