شرکت آب پاک

نیرنگ، روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان نوشهر که در استان مازندران واقع گردیده است.

مسکن مهر نیرنگ نوشهر با مالکیت دست کم هزار نفر در سال ۱۳۹۲ ساخته شد و در اختیار متقاضیان قرار گرفت اما مدت سه سال بعد مشکل پس زدن فاضلاب انسانی و جاری شدن آن در سطح محوطه، زمین های کشاورزی و در نهایت آبراه های این مجتمع بوجود آمد.

این چالش بهداشتی علاوه بر رنجش روحی و روانی ساکنان این مجتمع، سبب شد تا مشکلات زیست محیطی منطقه را افزایش دهد به طوری که با هدایت فاضلاب به داخل رودخانه نیرنگ منتهی به دریای خزر و اراضی روستاهای پایین دست و محوطه های همسایه های همجوار نیز دچار آسیب شوند و از طرفی به خاطر بوی تعفن آن موجی از نارضایتی مالکان اراضی و ساکنان اطراف را نیز بر انگیخت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مازندران گفت : روند اجرای طرح شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب مجتمع ۲۳۲ واحدی مسکن مهر شهرک نیرنگ نوشهر به خوبی پیش می رود و ماه آینده و همزمان با هفته دولت به بهره برداری می رسد.

وی افزود پس از تکمیل و بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب سطح بهداشت عمومی جامعه ارتقا پیدا کرده و محیط زیست و سلامت مردم این منطقه هم حفظ می شود و نکته دیگر آنکه با هدایت فاضلاب این مجتمع و بازچرخانی در نهایت برای مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

این مسئول اظهار کرد : در زمان حاضر عملیاتی مانند احداث شبکه جمع آوری فاضلاب به طول ۴۵۰ متر مربع، ایستگاه پمپاژ با ظرفیت ۶ لیتر در ثانیه، ساخت پکیچ تصفیه خانه فاضلاب با ظرفیت ۱۲۰ متر مکعب در شبانه روز و به پیمانکاری شرکت آب پالایش آرا کیا در دست اجرا است.

“قابل ذکر است، پروژه احداث تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر نیرنگ نوشهر در تاریخ 1402/05/31 با کارفرما شرکت آب و فاضلاب استان مازندران و پیمانکار شرکت آب پالایش آرا کیا افتتاح گردید.”

پروژه پکیج تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر نیرنگ نوشهر

موضوع : طراحی، خرید، تامین تجهیزات، حمل، نصب، ساخت و ره اندازی و بهره برداری از پروژه پکیج تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر نیرنگ نوشهر بصورت EPC با روش فرآیندی A2O

ظرفیت پکیج : 120 مترمکعب در شبانه روز

محل اجرا : مسکن مهر نیرنگ نوشهر / مازندران

مدت پیمان : 5 ماه زمان ساخت و نصب و 1 ماه بهره برداری آزمایشی  

مدت بهره برداری : 6 ماه بهره برداری

 مشخصات فنی تجهیزات

 • سیستم آشغالگیر
 • ایستگاه پمپاژ اولیه
 • تجهیزات واحد بی هوازی
 • تجهیزات واحد انوکسیک
 • تجهیزات واحد هوادهی
 • سیستم ضد کف
 • پمپاژ لجن ته نشینی
 • سیستم تزریق هیپوکلریت سدیم
 • تجهیزات واحد هاضم هوازی لجن
 • تجهیزات آزمایشگاهی
 • دیزل ژنراتور

یکی از تهدیدات جدی برای محیط های آبی و بالتبع سلامت جانداران و انسان ها، وجود ترکیبات مختلف نیتروژن و فسفر در آب می باشد.

به طور کلی فرآیند تصفیه فاضلاب به روش A2O به منظور حذف نیتروژن و فسفر از فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد که بخش عمده آن در بخش غیرهوازی (انوکسیک) و بواسطه دی نیتریفیکاسیون اتفاق می افتد.

فرآیند تصفیه فاضاب به روش A2O، گونه اصلاح شده ای از فرآیند AO می باشد. مخفف A2O بیان کننده فرآیندهای اصلی مورد استفاده در این سیستم است.

شامل فرآیندهای بی هوازی، غیرهوازی و هوازی (Anaerobic,Anoxic,Oxidation) می باشند.

در واقع این فرآیند یک فرآیند لجن فعال می باشد که از افزودن یک ناحیه غیرهوازی بین بخش های هوازی و بی هوازی موجود در فرآیند AO ایجاد شده است .

این فرآیند توانایی انجام نیتریفیکاسیون، دی نیتریفیکاسیون و حذف بیولوژیکی فسفر و BOD را همزمان دارد.