شرکت آب پاک

پروژه سیمان تهران
پروژه سیمان تهران
پروژه سیمان تهران

پروژه سیمان تهران

در این بخش درباره پکیج پروژه سیمان تهران اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم.

شركت سيمان تهران به عنوان پرسابقه ترین شرکت سیمانی کشور در سال ۱۳۳۳ تأسيس شد. اولين واحد توليدي اين شركت با ظرفيت ۳۰۰ تن در روز در سال ۱۳۳۵ مورد بهره برداري قرار گرفت.

این شرکت از زمان تاسیس تاکنون از ۹ خط تولید سیمان بهره برداری نموده است.

اهم اقدامات زیست محیطی در شرکت سیمان تهران توسط شرکت آب پالایش آرا کیا عبارتند از :

مدیریت پساب ها

 • احداث تصفیه خانه
 • ارتقاء و افزایش ظرفیت تصفیه خانه مجتمع صنعتی سیمان تهران از نوع قدیمی RBC به نوع مدرن لجن فعال با هوادهی گسترده همراه با نصب آنالیزور پایش OnLine
 • برداشت ۱۰۰ متر مکعب از آب خروجی تصفیه خانه بهداشتی برای مصرف فضای سبز
 • احداث حوضچه آرامش براي جمع اوري آب هاي سطحي و استفاده مجدد در آبپاشي خيابان ها با ظرفیت تصفیه ۵۰ متر مکعب در شبانه روز

پکیج تصفیه فاضلاب پروژه سیمان تهران : پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی شامل مراحل چربی گیر ثقلی به همراه اسکیمر، پمپاژ اولیه، هوادهی، ته نشینی، کلر زنی، هاضم لجن و مخزن پایش آنلاین می باشد.

ظرفیت فاضلاب ورودی : 150 مترمکعب در شبانه روز

نوع فاضلاب : فاضلاب بهداشتی – انساني

   مشخصات ورودی (حداکثر) :

 • COD : 600 mg/Lit
 • BOD5 : 300mg/Lit
 • TSS : 300 mg/Lit

مشخصات تصفیه شده خروجی :

 • TSS : 80 mg/Lit
 • COD : 200 mg/ Lit
 • BOD5 : 100 mg/Lit

فرایند تصفیه :

 1. چربی گیری به منظور جداسازی ذرات چربی
 2. هوادهی به منظور تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی
 3. ته نشینی به منظور جداسازی لجن از فاضلاب
 4. کلر زنی به منظور ضدعفونی پساب
 5. پایش آنلاین پساب

شرح فرایند پروژه سیمان تهران (Process Descriptions) :

فاضلاب بهداشتي – انساني توليدي وارد آشغال گیر شده.

پس از جدا شدن ذرات درشت آشغال وارد مخزن چربی گیر نیمه مدفون مي شود. و فرایند جداسازی ثقلی چربی صورت گرفته. و چربی وارد مخزن جمع آوری چربی گشته.

لجن حاصله توسط ایرلیفت پمپ ها به مخزن جمع آوری لجن منتقل می شود.

سپس فاضلاب وارد متعادلساز و ایستگاه پمپاژ می گردد و توسط پمپ های مستغرق  با دبی ثابت 150مترمکعب در شبانه روز وارد پکیج فلزی می شود. اين پمپ هاي مستغرق داراي فلوتر مي باشند.

با پايين آمدن سطح فاضلاب در مخزن بتني پمپ خاموش و از سوختن پمپ جلوگيري مي شود.

همچنين اگر سطح فاضلاب در مخزن از حد مشخصي بالاتر رود، فلوتر به تابلو برق فرمان داده. و پمپ مستغرق شروع به كار مي كند. و سطح فاضلاب را به پايين مي آورد و از سرريز فاضلاب از مخزن بتني جلوگيري مي كند.

به دلیل حجم بالای فاضلاب در مرحله ارتقا، دو پکیج موجود با تغییراتی به همراه یک پکیج جدید به ابعاد 3*3*12 متر مورد استفاده قرار گرفت. اولین واحد این پکیج ها، مخزن هوادهی گسترده می باشد که فاضلاب بهداشتی با دبی 150 مترمکعب در شبانه روز وارد آن می گردد و یکی از سه پکیج موجود را به طور کامل و نیز ابتدای دو پکیج دیگر را شامل می شود.

در این واحد فاضلاب توسط بلوئرها هوادهی می گردد. میکرو ارگانیسم های موجود در این واحد با استفاده از اکسیژن شروع به تجزیه فاضلاب کرده و لخته های لجن بیولوژیک را تشکیل می دهند. سپس مخلوط فاضلاب و لجن موجود بصورت ثقلی از طریق لوله وارد تانک های ته نشینی می گردد.

واحد ته نشینی

در واحد ته نشینی توده لجن فعال از فاضلاب جدا و ته نشین می گردد.

و فاضلاب تمیز توسط سریز ها بصورت ثقلی وارد مخزن های کلر زنی می  شود.

در این واحد پاتوژن های موجود توسط کلرزنی از بین می رود. که این کلر محلول، توسط پمپ تزریق می گردد. سپس پساب به صورت ثقلی وارد مخزن پایش آنلاین می گردد.

و برای مصرف کشاورزی و آبیاری فضای سبز فرستاده می شود. همچنین توده لجن ته نشین در واحد ته نشینی دارای میکروارگانیسم بوده و جهت عملیات تجزیه فاضلاب کاملا فعال می باشد.

از این رو قسمتی از آن توسط ایرلیفت پمپ به ابتدای حوض هوادهی برگشت می شود. قسمتی نیز به عنوان لجن مازاد از سیستم تصفیه خارج می شود. و وارد مخزن هاضم لجن می گردد.

در واحد هاضم لجن ، به تدریج لجن هضم شده. سپس حجم آن کاهش می یابد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد انواع پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی روی لینک زیر کلیک نمائید.

https://ab-pak.ir/%d9%be%da%a9%db%8c%d8%ac-%d8%aa%d8%b5%d9%81%db%8c%d9%87-%d9%81%d8%a7%d8%b6%d9%84%d8%a7%d8%a8-%d8%b5%d9%86%d8%b9%d8%aa%db%8c-%d9%be%d8%aa%d8%b1%d9%88%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c%d8%8c-%d8%a2%d8%a8%da%a9/