طرح و ساخت

قرادادهای EPC (Engineering, Procurement and Construction ) شامل خدمات توام مهندسی، تامین تجهیزات و ساختمان و نصب می یاشند. قرارداد EPC که هم به روش طرح و ساخت و هم به روش طرح و اجرا معروف است، روش دو عاملی اجرای پروژه می باشد.در این روش یک کارفرما و یک پیمانکار ارکان اجرای پروژه را تشکیل می دهند که البته ممکن است هر یک از طرفین به فراخور پروژه از خدمات مهندس مشاور طی قراردادهای جداگانه ای استفاده نمایند.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال ۱۳۸۰ به استناد به آیین نامه استانداردهای اجرایی طرح های عمرانی موضوع ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه و در چارچوب نظام فنی و اجرایی طرح های عمرانی کشور نسبت به ابلاغ موافقتنامه، پیوست ها، شرایط عمومی پیمان و شرایط خصوصی پیمان های مهندسی، تامین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب به صورت توام EPC برای کارهای صنعتی طی بخشنامه به شماره ۷۱۰۵/۵۴-۱۸۹۲۹/۱۰۵ مورخ ۱۴/۱۱/۱۳۸۰ از نوع گروه اول(لازم الاجرا) به دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران اقدام نمود. بخش نامه ۷۱۰۵ به همراه چند بخشنامه و دستورالعمل دیگر به نشریه ۵۴۹۰ معروف است.

قراردادهای خدمات توام EPC ممکن است از نوع قراردادهای هزینه ثابت و یا هزینه قابل پرداخت و یا ترکیبی از آن دو باشد.

ویژگی های طرح EPC:

  • سرعت کار در این پروژه ها بیشتر است.
  • زمان در این نوع قراردادها از اهمیت خاصی برخوردار است و باید طبق تعهدات ، طرفین بدان متعهد باشند.
  • امکان کاهش هزینه های پروژه بعلت فراهم ساختن امکان طراحی و اجرای اقتصادی وجود دارد.
  • کارفرما بدلیل نیاز به کنترل کمتر در این روش میتواند به فعالیتهای اصلی خود پرداخته و کمترین نیروی پرسنلی ستادی در سیستم خود نیاز خواهد داشت.

موارد بالا از ویژگی مهم طرح های EPC محسوب می گردد، شرکت آب پالایش آراکیا با دارا بودن گواهی صلاحیت پیمانکاری در زمینه آب و ابنیه مفتخر به همکاری با کارفرمایان محترم در زمینه های مختلف می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

۰۲۶-۳۴۲۳۴۶۲۸ (۱۰ خط)

۰۹۰۱۲۳۶۲۰۱۸ (تلگرام)