شرکت آب پاک

تصفیه فاضلاب کشتارگاه

کشتارگاه های دام و طیور یکی از مراکز تولید فاضلاب با بارآلودگی بالا می باشد که در صورت عدم تصفیه مناسب می تواند باعث آلودگی فراوان محیطی شود، بنابراین قبل از ورود به محیط باید به روش مناسب تصفیه گردد.

امروزه با پیشرفت علم روش های مختلفی جهت تصفیه فاضلاب کشتارگاه و حذف آلودگی پساب کشتارگاه طراحی و تولید می شود.

از روش های متعارف تصفیه فاضلاب کشتارگاه می توان به برکه ی تثبیت، روش های هوازی، بی هوازی و … اشاره کرد که در این نوشته ضمن شرح آن ها در رابطه با روش های انعقاد و لخته سازی الکتریکی (EC) و استفاده از منعقدکننده های شیمیایی در تصفیه فاضلاب کشتارگاه و کارایی آن ها نیز صحبت خواهد شد.

کمیت و کیفیت فاضلاب کشتارگاه

دبی تولیدی فاضلاب مقدار 10-15 لیتر به ازای هر راس مرغ و 7-9 متر مکعب به ازای هر تن گوشت می باشد.

آنالیز کیفی فاضلاب کشتارگاه

در جدول زیر آنالیز پارامترهای مختلف فاضلاب کشتارگاه آورده شده است.

پارامتر محدوده میانگین
BOD(mg/lit) 610-4635 1209
Ca(mg/lit) 32-316 67
COD(mg/lit) 1250-15900 4221
K(mg/lit) 0.01-100 90
Na(mg/lit) 62-833 621
Pb(mg/lit) 0.21-34 4
TN(mg/lit) 50-841 427
TOC(mg/lit) 100-1200 546
TP(mg/lit) 25-200 50
TSS(mg/lit) 300-2800 1164
pH 4.9-8.1 6.95

مراحل تصفیه فاضلاب

قبل از شروع فرآیند تصفیه رعایت 2 مورد الزامی می باشد :

1- عدم ورود خون جمع آوری شده در واحد سرزنی به فاضلاب

2- استفاده از سپراتورهای مناسب در جمع آوری حداکثری پر و ضایعات در خط کشتار و رندرینگ

واحدهای فیزیکی

از انواع آشغالگیرها در ابتدای کانال ورودی به سیستم تصفیه فاضلاب جهت جلوگیری از ورود پر و ضایعات مرغ، مو، پشم، کرک و … استفاده می شود.

واحد متداول بعدی چربی گیر می باشد.

به دلیل ورود بخش قابل توجه چربی در فاضلاب کشتارگاه استفاده از چربی گیرهای API و CPI در اغلب پکیج های تصفیه رایج می باشد.

همچنین در صورت نیاز به افزایش راندمان و یا ورود غلظت بالاتر چربی، می توان از چربی گیرهای DAF نیز استفاده کرد.

پساب خروجی از چربی گیر جهت یکنواخت سازی کمی و کیفی وارد واحد متعادل ساز می شود.

در این واحد فاضلاب های بخش های مختلف کشتارگاه از جهت بار هیدرولیکی و شوک های آلی به تعادل رسیده و آماده ی پمپاژ به واحدهای بعدی می شوند.

واحدهای بیولوژیکی

در بسیاری از مناطق از برکه تثبیت به سبب سادگی فرآیند و بهره برداری، جهت تصفیه بیولوژیکی فاضلاب کشتارگاه و کاهش بار COD آن استفاده می شود.

ولی به جهت نیاز به زمین بسیار زیاد و حصول استانداردهای خروجی بالاتر، امروزه از پکیج های تصفیه فاضلاب با تلفیقی از واحدهای بیولوژیکی جهت تصفیه فاضلاب کشتارگاه رایج شده است.

واحد بی هوازی تصفیه فاضلاب

از واحد بی هوازی جهت کاهش بار COD در ابتدای فرآیند بیولوژیکی استفاده می شود. نتایج تحقیقات و آزمایشات نشان داده که فرآیندهای ABR ،UABR، UAFB و UASB در تصفیه بی هوازی فاضلاب کشتارگاه بسیار مناسب بوده و راندمان خروجی مورد نیاز را فراهم می کند.

مزیت دیگر واحد بی هوازی تولید گاز متان در آن می باشد که می توان از آن جهت تامین انرژی موردنیاز در تعادل گرمایی واحد بی هوازی و همچنین کوره ی حذف ضایعات سپراتور استفاده کرد.

درهر صورت واحد بی هوازی در مقابل شوک های مواد سمی، بارآلی، تغییرات PH، تغییرات دمایی و مواد مغذی میکرواورگانیسم ها حساس می باشد و جهت کارایی مناسب همواره نیاز به پایش صحیح می باشد.

جهت کاهش بار BOD فاضلاب، بعد از واحد بی هوازی از واحدهای هوازی استفاده می شود. مطالعات متعددی دررابطه با فرآیندهای مناسب دراین بخش صورت گرفته که درنتیجه آن ها امروزه از فرآیندهای EAAS ،IFAS و MBBR جهت تصفیه فاضلاب کشتارگاه بسیار رایج می باشد.

در برخی پکیج های تصفیه فاضلاب استفاده تلفیقی از فرآیندهای EAAS و MBBR در واحدهای جداگانه جهت کاهش بار ازت فاضلاب و دستیابی به استانداردهای مطلوب نیز کاربرد دارد.

درکنار مخازن هوادهی، مخزن ته نشینی جهت حذف لجن مازاد و برگشت لجن موردنیاز در فرآیند لجن فعال به کاربرده می شود.

واحدهای شیمیایی

پساب خروجی از مخزن ته نشینی جهت حذف پاتوژن های بیماری زا و ضدعفونی کردن وارد مخازن کلرزنی و دیگر فرآیندهای ضدعفونی فاضلاب می شود و از آنجا راهی خروجی سیستم تصفیه می شود.

در انعقاد شیمیایی با تزریق پلی آلومینیوم کلراید PAC می توان غلظت COD فاضلاب را 45%-75% کاهش داد.

در روش های جدید تصفیه ی فاضلاب کشتارگاه امروزه استفاده از فرآیندهای انعقاد شیمیایی و انعقاد الکتریکی نیز بسیار رایج شده است.

فرآیند انعقاد الکتروشیمیایی نیز بوسیله ای اعمال الکتریسیته و فرآیند آند و کاتد،BOD و COD محلول را از طریق رسوبگذاری حذف می کند.

در روش های جدیدتر استفاده توامان انعقاد شیمیایی و انعقاد الکتریکی رانمان حذف BOD را تا 95% افزایش داده است.

این روش ها هزینه راه اندازی اولیه کم و هزینه راهبری بالاتری نسبت به روش های بیولوژیکی دارند.

همچنین حساسیت های این واحدها در مقابل شوک های بار آلی و سمی را ندارند.

باتوجه به بار آلودگی بسیار بالای پساب کشتارگاه ها و پیچیدگی های فرآیندهای تصفیه پساب این صنایع و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن، شرکت آب پالایش آرا کیا آماده همکاری با کارفرمایان محترم در زمینه طراحی و ساخت تصفیه خانه و پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه می باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشخصات فنی و قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کشتارگاه می توانید از طریق روش های زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

جهت کسب اطلاع و مشاوره با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید:

026-34249245

026-34243958

شماره تلگرام و واتس آپ مجموعه “آب پاک“

09012362018

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *