شرکت آب پاک

تصفیه فاضلاب نساجی

فاضلاب های صنعتی یکی از مهم ترین منابع آلاینده محیط زیست محسوب شده همچنین تصفیه فاضلاب نساجی جزء پساب های رنگی می باشد.

فاضلاب نساجی یکی از فاضلاب های مهم صنعتی به شمار می آید که معضلات زیست محیطی بسیاری را ایجاد کرده است.

میزان آب مصرفی در این صنعت 100-200 لیتر به ازای هر کیلوگرم پارچه و منسوجات تولیدی می باشد، صنایع نساجی به علت تنوع در روش های تولید رنگ و مواد شیمیایی مصرفی، فاضلاب تولیدی دارای کمیت و کیفیت های متفاوت است و به همین دلیل تصفیه فاضلاب نساجی دارای پیچیدگی است.

دلایل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب نساجی

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از پکیج های تصفیه فاضلاب نساجی استفاده از پساب تصفیه شده در صنایع کشاورزی و اخذ تاییدیه محیط زیست در این خصوص می باشد.

اما اگر نیاز به استفاده مجدد پساب تصفیه شده در صنایع رنگرزی باشد باید توجه نمود آب ورودی به واحد رنگرزی در یک کارخانه نساجی بایستی با همان هدایت الکتریکی اولیه باشد تا عملیات رنگرزی بدون وجود یون های مزاحم و با بهترین راندمان ممکن انجام گردد.

بنابراین در صورتی که بخواهیم از پساب تصفیه شده در واحد رنگرزی استفاده کنیم، توجه به این مساله ضروری است.

آنالیز فاضلاب نساجی

آنالیز تصفیه فاضلاب نساجی

پارامتر مقدار
COD(mg/l) 2000-4000
BOD(mg/l) 500
TSS(mg/l) 750
pH 3

لازم به ذکر است که BOD فاضلاب تولید شده در فرآیند های متفاوت صنعت نساجی متفاوت است و رنج های متنوعی را در بر می گیرد بطور مثال شستشوی مواد اولیه دارای BOD بالایی است این در حالیست که رنگرزی و چاپ BOD  متوسط و پایینی دارد.

اگر فاضلاب تولیدی صنایع نساجی بدون آنکه تصفیه شود وارد جریان های آبی شود مواد رنگی سبب کاهش نفوذ نور و ایجاد اختلال در عمل فتوسنتز شده که منجر به کاهش اکسیژن در آب شده و این می تواند مشکلات فراوانی برای موجودات زنده و گیاهان به وجود آورد.

از آنجایی که فاضلاب های نساجی دارای مقادیر زیادی الیاف است در ابتدا نیاز است که تصفیه فیزیکی با استفاده از آشغال گیر انجام گیرد.

روش های تصفیه فاضلاب نساجی

انواع روش های تصفیه فاضلاب نساجی در جدول زیر به صورت خلاصه آورده شده است:

جدول روش های تصفیه فاضلاب نساجی

روش تصفیه مزایا معایب

تصفیه زیستی

ارزان، ساده و با کارایی مناسب وابسته به شرایط محیطی، نیاز به زمان ماند طولانی، کاهش بازده با افزایش سمیت

منعقدکننده ها معدنی

بازده حذف بالا تولید لجن زیاد، محدودیت در مقدار باقیمانده منعقد کننده در پساب ، نیاز به انبار ذخیره و نگهداری منعقدکننده

اکسایش

کاربری آسان، کم هزینه، قابل استفاده در حجم های بزرگ، عدم نیاز به فضا زیاد، عدم تولید لجن در اغلب موارد، دوستدار محیط زیست عدم گزینش پذیری آلاینده در واکنش اکسایش، هزینه گزاف و غیر اقتصادی

روش فنتون

بدون ایجاد مخاطرات زیست محیطی بهای گزاف آب اکسیژنه، نیاز به جمع آوری و بازیابی یون آهن پس از پایان واکنش

انعقاد الکتریکی

بازده بالا حذف، لجن دفعی اندک، زمان ماند کوتاه،هزینه و زمان کوتاه راه اندازی ، تجهیزات ساده، بهره بردار آسان و عدم نیاز به مواد شیمیایی مصرف انرژی زیاد، به خصوص در هنگام نیاز به درصد حذف بالا

پرتودهی

سریع، مناسب برا تصفیه مواد آلی که به سختی با روش زیستی تجزیه می شوند. مواد کلوییدی و آلی محلول سبب کاهش پراکندگی، جذب پرتو و بازده میشود، رسوب ایجاد شده بر روی دیواره لامپ سبب کاهش عمر و قدرت لامپ می شود.

غشا

بازده بالا نیاز به فرایند پیش تصفیه، بسیار پرهزینه، تولید آلودگی های ثانویه و لجن زیاد، نیاز به ایجاد فشار بالا

کربن فعال و تبادل یونی

بازده بالا نیاز به فرایند پیش تصفیه، نیاز به کنترل و تنظیم pH ،اشباع سریع جاذب و نیاز به احیا و تعویض مکرر در غلظت های بالای رنگ، نامناسب برا حجم بالا

کارشناسان شرکت آب پاک با بهره گیری از تجربیات چندین ساله خود آماده مشاوره های لازم در خصوص تصفیه فاضلاب نساجی و طراحی،ساخت و نصب و راه اندازی انواع پکیج های فاضلاب با مشخصات پروژه کارفرما خواهد بود.

جهت کسب اطلاع و مشاوره با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید :

026-34249245

026-34283958

شماره تلگرام و واتس آپ مجموعه “آب پاک“

09012362018

1 دیدگاه دربارهٔ «تصفیه فاضلاب نساجی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *