شرکت آب پاک

تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ و مقوا

تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ و مقوا ازین جهت حائز اهمیت می باشد که صنعت تولید کاغذ و مقوا به دلیل پیچیدگی مراحل تولید بعد از صنایع شیمیایی و فلزی از نظر مصرف آب جزء پر مصرف ترین صنایع می باشد.

میزان مصرف آب به ازای تولید هر تن کاغذ یا مقوا بین 76 تا 227 متر مکعب می باشد.

فاضلاب تولیدی در این صنایع دارای غلظت بالایی از BOD ،COD ،PH، مواد رنگی، جامدات معلق، کدورت و … می باشد.

از این رو به دلیلی آلودگی و خطرات بسیار این نوع فاضلاب، تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ و مقوا بسیار مورد توجه می باشد.

ترکیبات و آلاینده های موجود در فاضلاب کاغذ دارای ماهیت شیمیایی بوده و به همین دلیل اغلب تصفیه بیولوژیکی راندمان بالایی در تصفیه فاضلاب این صنعت نخواهد داشت و باید از روش های تصفیه شیمیایی نیز استفاده شود.

از جمله آلاینده های فاضلاب کاغذ و مقوا، ترکیبات موجود در چوب مانند اسیدهای چرب، اسیدهای رزینی، تانن ها، لیگنین ها و … همچنین علاوه بر این مواد ترکیبات شیمیایی دیگری نیز مانند فنل ها، ترکیبات آلی قابل جذب (AOX) و سایر موادی که در مراحل مختلف تولید کاغذ، مانند مرحله خمیرسازی اضافه می شود، در فاضلاب این صنعت وجود دارند.

روش های تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ و مقوا

1- تصفیه بیولوژیکی

این روش شامل لاگون های هوادهی، فرآیند SBR یا راکتور بیولوژیکی هوازی، فرآیند UASB بیهوازی و … که روش لجن فعال یکی از روش های متداول در تصفیه انواع فاضلاب بوده، اما باید توجه داشت به دلیل وجود ترکیبات آلی و سمی بسیار استفاده از روش های بیولوژیکی تصفیه فاضلاب به تنهایی کافی نمی باشد.

2- تصفیه شیمیایی

طبق آزمایشات صورت گرفته بر روی چندین نوع فاضلاب این صنعت به طور کلی نسبت BOD5/COD کمتر از 0.3 برآورد شده که این نسبت جهت استفاده از فرآیند های بیولوژیکی مناسب نمی باشد.

همانطور که در بالا گفته شد به دلیل ماهیت شیمیایی فاضلاب صنعت کاغذ و مقوا استفاده از فرآیند های بیولوژیکی کافی نیست و باید از روش های شیمیایی تصفیه فاضلاب نیز به عنوان پیش تصفیه و یا تصفیه تکمیلی استفاده شود.

از جمله روش های شیمیایی که دارای راندمان بسیار بالا می باشد، فرآیند اکسیداسیون پیشرفته و همچنین انعقاد و لخته سازی می باشد.

شرکت آب پاک با بهره گیری از تکنولوژی های روز و با بررسی مشخصات و آنالیز فاضلاب، فرآیند های مناسب را طراحی و پکیج تصفیه خانه را متناسب با سایت پروژه نصب و اجرا می نماید.

در حال حاضر یکی از روش های مورد استفاده جهت تصفیه فاضلاب صنعت کاغذسازی، فرآیند انعقاد و لخته سازی الکتریکی (EC) که دارای راندمان بیش از 90 درصد در تصفیه این نوع فاضلاب است.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب کاغذ و مقوا

  1. فضای مورد نیاز کم
  2. قابل حمل و جابجایی
  3. دارای راندمان بیش از 90 درصد
  4. مقرون به صرفه
  5. بهره برداری و راهبری آسان
  6. قابلیت افزایش ظرفیت

شرکت آب پاک طراح و سازنده پکیج های تصفیه فاضلاب کاغذسازی در ظرفیت های مختلف می باشد، همچنین کارشناسان مجرب مجموعه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان می باشند.

جهت کسب اطلاع و مشاوره با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید:

026-34249245

026-34283958

شماره تلگرام و واتس آپ مجموعه “آب پاک“

09012362018

2 دیدگاه دربارهٔ «تصفیه فاضلاب صنایع کاغذ و مقوا»

  1. بازتاب: تصفیه فاضلاب کارخانجات - شرکت آب پاک تصفیه فاضلاب کارخانجات | آب پالایش آرا کیا

  2. بازتاب: تصفیه فاضلاب به روش MBBR - شرکت آب پاک تصفیه فاضلاب به روش MBBR | آب پالایش آرا کیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *