شرکت آب پاک

تصفیه فاضلاب به روش MBR

ترکیب روش های بیولوژیکی و غشایی را تصفیه فاضلاب به روش MBR (Membrane Bioreactor) می گویند. که هم برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

راکتورهای بیولوژیکی غشایی(MBR) متشکل از یک راکتور بیولوژیکی (بیوراکتور) رشد معلق و جداسازی جامدات به وسیله غشاهای میکرو فیلتراسیون با اندازه منافذ 1/0 تا 4/0 میکرون است.

سیستم های MBR می تواند همراه با راکتورهای بیولوژیکی رشد معلق هوازی یا بی هوازی برای جداسازی جرم سلولی فعال از فاضلاب تصفیه شده به کاربرده شود.

دسته بندی روش MBR

به عبارت دیگر روش MBR با توجه به نصب غشاها به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

1- بیوراکتور با واحد جداسازی غشای خارجی

2- تلفیق MBR با یک مدول غشای مستغرق

در سیستم 1 غشاها در خارج از حوض بیولوژیکی(هوادهی) قرار می گیرند. و سپس فاضلاب پس از هوادهی وارد واحد غشا شده. و بعد از جداسازی لجن غلیظ شده باز وارد حوض هوادهی می شود.

در سیستم 2 غشاها در همان حوض هوادهی قرار دارند. که این موضوع سبب کاهش مصرف انرژی و همچنین کاهش گرفتگی نسبت به روش اول می شود. به همین منظور بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

تصفیه فاضلاب به روش MBR

مفهوم سیستم هایMBR شامل استفاده از یک بیوراکتور و میکروفیلتراسیون به عنوان یک واحد فرآیندی برای تصفیه فاضلاب و جایگزینی و در بعضی موارد تکمیل عمل جداسازی جامدات و زلالساز ثانویه و فیلتراسیون پساب است.

مزایای سیستم MBR

قابلیت حذف زلال ساز ثانویه و بهره برداری در غلظت های MLSS بالاتر مزایای زیر را برای سیستم MBR به همراه دارد:

1-میزان بارگذاری حجمی بیشتر و در نتیجه زمان ماند هیدرولیکی کوتاه تر در راکتور

2-بالا بردنSRT  و در نتیجه تولید لجن کمتر

3-بهره برداری با غلظت DO  کم و پتانسیل انجام نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون هم زمان در طرح های دارای SRT بالا

4-کیفیت بالای پساب از لحاظ کدورت، باکتری، TSS و BOD کم

5-کاهش فضای مورد نیاز برای تصفیه

از جمله معایب آن می توان هزینه سرمایه گذاری بالا، محدود بودن اطلاعات درباره طول عمر غشاها، هزینه های بالای تعویض دوره ای غشا، افزایش هزینه انرژی و ضرورت کنترل گرفتگی غشاها نام برد.

میکرو فیلتراسیون (MF)

فرآیند بیو راکتور غشایی (MBR) فن‌آوری نسبتاً جدیدی است که در آن میکرو فیلتراسیون و بیوراکتور جهت انجام تصفیه‌ی بیولوژیکی با هم ترکیب شده‌اند.

در این فرآیند از میکرو فیلتراسیون (MF) استفاده می شود. و میکرو فیلتراسیون قابلیت حذف ذرات بزرگ‌تر از 08/0 تا 2 µm دارد. و فشار عملیاتی آن در محدوده‌ی 7 تا 100 کیلو پاسکال است.

همچنین از فرآیند میکرو فیلتراسیون برای حذف مواد جامد معلق باقی‌مانده (SS)، حذف باکتری‌ها به‌ منظور ضد عفونی کردن مؤثر آب و نیز به‌ عنوان یک پیش تصفیه برای فرآیند اسمز معکوس استفاده می‌شود.


کارشناسان شرکت آب پاک با بهره گیری از تجربیات چندین ساله خود آماده مشاوره های لازم در خصوص تصفیه فاضلاب به روش MBR و طراحی، ساخت و نصب راه اندازی انواع پکیج های فاضلاب با مشخصات پروژه کارفرما خواهد بود.

جهت کسب اطلاع و مشاوره با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید:

026-34249245

026-34283958

شماره تلگرام و واتس آپ مجموعه “آب پاک“

09012362018

1 دیدگاه دربارهٔ «تصفیه فاضلاب به روش MBR»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *